Sylwestrowe podsumowanie trzech lat działalności grupy „Harinam”

czytane: 1331 data: 2007-01-05
autor: Bhaktavasa Govinda Dasa
Wersja do druku
W ramach sylwestrowego programu w świątyni Nowe Nawadwip Dham, który rozpoczął się o godzinie 13.30 wyjazdem na harinam do Rynku Starego Miasta we Wrocławiu, a zakończył o północy pokazem sztucznych ogni, odbyło się podsumowanie trzyletniej działalności Programów Otwartych w regionie Śląska organizowanych przez Dvarakacyutę Prabhu (Darka Klecko). Miałem przyjemność prowadzić tę część programu i ponieważ zebrałem na temat działalności zespołu organizującego Programy Otwarte nieco informacji, przedstawiam je w tym krótkim sprawozdaniu.

Idea programów zrodziła się ze współpracy Dvarakacyuty Prabhu z Gopalem Acarya Prabhu oraz jego żoną Jahnavą Prabhvi. Pierwszy Program otwarte odbył się w Nowej Soli w styczniu 2004 roku. W ciągu następnych 12 miesięcy odbyło się sześć Programów w Nowej Soli, Polkowicach, Lubinie oraz Legnicy. Oprócz tego, w Nowej Soli odbywały się regularne spotkania Nama-Hatta, a także raz w tygodniu prowadzony był program Pożywienie Darem Serca.

W roku 2005 Programy Otwarte zaczęły odbywać się regularnie raz w miesiącu. Do wyżej wymienionych dołączyły takie miejscowości jak: Kamienna Góra i Kowary. W Nowej Soli kontynuowano program spotkań Nama-Hatta.

Rok 2006 był rokiem wzmożonej aktywności. Programy Otwarte odbywały się pod koniec roku z większą częstotliwością – nawet co dwa tygodnie. Zespół odwiedził nowe miejscowości, takie jak: Złotoryja, Świebodzice, Jawor, Wolimierz, Wałbrzych, Zielona Góra i Wrocław. Oprócz organizowania Programów Otwartych zespół „Harinam” (pozwolę sobie tak nazywać grupę bhaktów, organizujących te programy) odwiedzał rozmaite imprezy okolicznościowe z programem rozdawania prasadam. Były to m.in.: Dni Gór w Świdnicy, Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze, Jarmark Tkaczy Śląskich w Chełmsku, Festiwal Teatralny w Wolimierzu, Dni Miasta w Rudzie Śląskiej, Dni Żurku w Dzierżoniowie i inne.

Programy Otwarte ożywiły środowisko bhaktów i sprawiły, że więcej osób czuje się zainspirowanych do zaangażowania się w działalność rozprzestrzeniania świadomości Kryszny. Dzięki temu powstała niedawno strona internetowa www.harinam.pl, na której można przeczytać najświeższe relacje z działalności grupy „Harinam”. Od wielu lat działa również program cotygodniowego rozwożenia prasadam do domów osób spotkanych na Programach Otwartych. Prowadzona jest regularna korespondencja z wieloma sympatykami i osobami zainteresowanymi świadomością Kryszny. Wysyłane są regularnie raporty z działalności zespołu do GBC (w języku angielskim), w których przedstawiane są najnowsze osiągnięcia. Między innymi dzięki tym raportom Polska Jatra otrzymała dyplom uznania za działalność na polu Rozwoju Kongregacji za rok 2006 (przedruk Dyplomu można zobaczyć w jesiennym numerze Kuriera Nama-Hatta z 2006 roku).

Kim są członkowie zespołu „Harinam”?

Jak wspomniałem na początku artykułu działalność grupy „Harinam” zainaugurowali Dvarakacyuta Prabhu oraz Gopal Acarya Prabhu wraz z małżonką Jahnavą Prabhvi na początku 2005 roku w Nowej Soli. Dvarakacyuta Prabhu, jak robi to do dzisiaj, zajmował się stroną organizacyjną, począwszy od znalezienia i wynajęcia sali, poprzez reklamę w mediach, druk plakatów i ulotek, po zbieranie informacji zwrotnych oraz prowadzenie korespondencji z uczestnikami Programów. Gopal Acarya Prabhu wraz z małżonką przygotowywali samodzielnie prasadam na każdą imprezę. Po ich wyjeździe za granicę prasadam przygotowywane jest przez Madhavę Bhagavana Prabhu ,Iccha Radhikę d.d, Baladevę Prabhu, Madanę-Mohanę Mohini d.d., Bhn.Lilę, Bh.Maćka (wszyscy z Nama Hatta Jawor).

Prasadam na cotygodniową akcję rozdawania prasadam w domach przygotowuje także obecnie Madana-mohana Mohini Prabhvi. Do grupy dołączył na samym początku Gauranga Avatar Prabhu wraz z małżonką Kaveri Dasi. Gauranga Avatar Prabhu wykorzystuje swoje talenty muzyczne do prowadzenia kirtanów oraz bhajanów. Prowadzi także harinamy odbywające się przed każdym Programem Otwartym. Nieocenionym członkiem zespołu jest Trisama Prabhu dający wzbudzające głębokie refleksje wykłady. Następnie dołączył do grupy Rameśvar Prabhu, który stał się z czasem nieocenionym pomocnikiem Dvarakacyuty Prabhu, a który zainspirowany jego przykładem, rozpoczął prowadzenie regularnym spotkań Nama-Hatta w swoim mieszkaniu w Legnicy. Mandakini Prabhvi podjęła się z werwą roli konferansjerki i prowadzi Programy Otwarte ze znawstwem i wielkim taktem. W harinamach biorą wytrwale udział Bhn Marta wraz z Bhn Agnieszką Wojtynką podczas gdy Rasa Tattva Prabhu wraz z małżonką Nisantą Prabhvi oraz Dhanada Gopi Prabhvi i Subhadra Prabhvi przygotowują słodycze na każdy Program Otwarty oraz na spotkania Nama-Hatta. W tym miejscu muszę prosić o wybaczenie tych członków zespołu, których pominąłem - jest ich więcej i nie sposób wymienić wszystkich, którzy przyczyniają się do sukcesu Programów Otwartych.

Jak wyglądają plany na przyszłość grupy „Harinam”?
W roku 2007 lider grupy „Harinam”, Dvarakacyuta Prabhu, planuje organizowanie Programów Otwartych raz w miesiącu. Oprócz tego rozwinięty zostanie program Pożywienie Darem Serca. Prasadam będzie rozdawane z okazji świąt, imprez okolicznościowych oraz wydarzeń kulturalnych. Programy Otwarte mają zostać wzbogacone w tym roku o co najmniej dwa elementy = sztukę teatralną zatytułowaną „Życie po Narodzinach” oraz pokaz tańca Bharat Natyam.

Osobiście jestem bardzo zainspirowany działalnością Dvarakacyuty Prabhu oraz grupy „Harinam”. Biorąc okazyjnie udział w Programach Otwartych mam okazję spotkania dawno nie widzianych bhaktów, a nastrój dawania, jakim promieniuje każda impreza przygotowywana przez Dvarakacyutę Prabhu, przypomina mi o istocie ruchu sankirtana, który polega na rozprzestrzenianiu świętego imienia w każdej możliwej formie i przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków. Jestem wdzięczny Dvarakacyucie za wysiłek oraz za dawanie przykładu poprzez swoje bezinteresowne zaangażowanie.

Zobacz galerię

Skomentuj atrykuł


foto galeria

Spotkanie z Bhakti Jogą - Wrocław 09.06.2018

Na forum

Ratha Yatra 2024 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
24 lut 2024

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2023 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Wyniki Grudniowego Maratonu Srila Prabhupada 2023
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Ratha Yatra 2023 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
12 mar 2023

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2022 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
31 sty 2023

Wyszukiwarkaonline: 1