Balaramastami w Jaworze

czytane: 1391 data: 2006-08-13
autor: Baladewa das
Wersja do druku
"W dziewiętnastej i dwudziestej inkarnacji, Osoba Boga [Bhagawan] pojawił się osobiście jako Pan Balarama i Pan Kryszna w rodzinie Wriszni (dynastii Jadu) i usunął brzemię świata." (ŚB 1.3.23)

Spośród nieograniczonych energii Boga, Najwyższej Osoby, pierwszą z nich jest Bhagawan Balaram. Balaram to pierwsza ekspansja Kryszny. Posiada On wszystkie indywidualne cechy Kryszny, ale inną karnację. O ile Kryszna kolorem przypomina ciemną monsunową chmurę, to Pan Balaram różni się od Niego tylko tym, że posiada białą cerę. Balaram odznacza się ogromną siłą. Bala znaczy siła, Rama oznacza przyjemność. Balaram dostarcza siłę duchową. Można argumentować, że ponieważ Balaram przejawił nadludzką siłę podczas Swojego pobytu na Ziemi, to 'bala' mogłoby się odnosić do siły cielesnej. W rzeczywistości jednak nie jest to prawdą. Siła cielesna kończy się wraz z unicestwieniem ciała, a ciało Balarama nigdy nie jest unicestwiane, jest wieczne. Dlatego 'bala' odnosi się tylko do siły duchowej. Siła ta, którą dusza czerpie od Pana Balarama nigdy nie jest unicestwiana, nawet po opuszczeniu ciała materialnego. Siła ta jest wieczna, i w ten sposób Balaram jest pierwotnym mistrzem duchowym wszystkich wielbicieli Kryszny. Dlatego też nikt nie może zbliżyć się do Pana Kryszny, ani podjąć służby dla Niego, bez łaski Pana Balarama.

13 sierpnia w Jaworze, w niewielkiej grupce wielbicieli spotkaliśmy się, by świętować rocznicę pojawienia się Pana Balaramy. W małym, ale za to bardzo przytulnym mieszkanku bhaktów Radhiki i Madhawy śpiewaliśmy Dżaja Dżaja Balaram, Dżaja Kryszna Balaram. Dzięki towarzystwu wielbicieli bardzo szybko cały świątynny pokój wypełniła radosna i świąteczna atmosfera. Po bhadżanie nastąpiło uroczyste kąpanie Panów. Ceremonię tą przygotowała i poprowadziła matadźi Iczcza Radhika. Kąpane były bóstwa Śri Śri Kryszna-Balaram. Podczas kirtanu ekstatycznie przygrywał na akordeonie bh. Janusz. W tak wzniosłej atmosferze można było całym rozśpiewanym sercem prosić Najwyższego Pana o łaskę. Balaramastami to naprawdę niezwykły dzień. Piękny wykład, obfity w rozrywki Pana Balaramy, dała Madana Mohana Mohini dd. Na zakończenie wszyscy uhonorowali ten świąteczny dzień pysznym prasadam. Nie zabrakło oczywiście waruni, ulubionego napoju Pana Balarama, który zrobiła Kańćana Czitrangi dd z Edynburga. Dźaj Balaram, Dźaj Balaram, Dźaj Kryszna Balaram!

Baladewa das

Skomentuj artykułfoto galeria

Spotkanie z Bhakti Jogą - Wrocław 09.06.2018

Na forum

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2023 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Wyniki Grudniowego Maratonu Srila Prabhupada 2023
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
6 sty 2024

Ratha Yatra 2023 - Raport finansowy
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
12 mar 2023

Wyniki dystrybucji książek Śrila Prabhupada w 2022 roku
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
31 sty 2023

Wyniki Grudniowego Maratonu Srila Prabhupada 2022
Zobacz najnowszy postinfo
REDAKCJA
31 sty 2023

Wyszukiwarkaonline: 6